Aké sú SEO trendy v roku 2023?

31. marec 2023 | SEO - optimalizácia pre Google - tipy a triky

Efektívne indexovanie je v súčasnosti veľmi nákladné a obsah sa na internete šíri oveľa rýchlejšie ako dokážu vyhľadávače zaznamenať. Aj preto si mnohé algoritmy vyhľadávania stanovili určité obmedzenia, kedy sa jedinečný a kvalitný obsah indexuje ako prvý.

Ponúkame vám aktuálny zoznam SEO trendov pre rok 2023 a pridáme aj 11 praktických tipov, ako optimalizovať SEO služby pre hlasové vyhľadávanie, ako správne vytvárať obsah, ale poradíme vám aj to, ako najlepšie optimalizovať súbory PDF.

SEO služby pre hlasové vyhľadávanie

V posledných rokoch sa stáva ovládanie mobilného telefónu, smart hodiniek či televízie prostredníctvom nášho hlasu, už úplnou samozrejmosťou a nikto sa nad tým ani len nepozastavuje.

 

Google má rád obsah písaný pre používateľa a nie pre vyhľadávače

Hlasové ovládanie síce na Slovensku ešte stále nie je najrozvinutejšou témou, ale je len otázkou času, kedy začne českej a slovenskej angličtine Google rozumieť.

 

Hlasové vyhľadávanie sa týka najmä týchto segmentov:

  • zábavy
  • informačných webov (Wikipedia)
  • spravodajských webov (pr.:Sme, Trend)
  • veľkých e-shopov (pr.:Amazon, Mall, Alza)
  • lokálnych reštaurácií, fastfoodov, hotelov, predajní či kaderníctiev.

 

Tip č. 1: Hlasové vyhľadávanie sa využíva najmä v prípade otázok, na ktoré možno nájsť jednoduché a jednoznačné odpovede. Čokoľvek zložitejšie je vždy jednoduchšie napísať.

 

Lokálne SEO a responzívna web stránka

Ak firmy ľuďom ponúkajú niečo, čo sa dá lokálne vyhľadávať, mali by mať pripravené lokálne SEO. To zahŕňa:

  • rýchlu a responzívnu web stránku
  • čo najlepšie vyplnený zápis v Google Moja Firma
  • uvádzanie rovnakých a aktuálnych telefónnych čísel a emailových adries
  • optimalizáciu kontaktnej stránky na lokálne otázky
  • získavanie čoraz väčšieho počtu recenzií a spätných odkazov.

 

 Rok 2023 bude z hľadiska SEO rokom „čistenia internetu“

 Tip č. 2: Vyhľadávače sa budú zameriavať na spamové, nekvalitné webové stránky a obsah, ktorý je generovaný prostredníctvom umelej inteligencie, a ktorý neprináša pre čitateľa žiadnu pridanú hodnotu. Rok 2023 bude teda v očiach vyhľadávačov rokom „čistenia internetu“.

Je dobré vedieť, že v roku 2022, už došlo k mnohým aktualizáciám algoritmov. Najvýraznejšia bola aktualizácia „užitočný obsah“, ktorá sa zamerala na kvalitu obsahu. Hlavným dôvodom bolo čo najefektívnejšie odpovedať na otázky užívateľov a spamový obsah predstavuje v tejto súvislosti pre otázky užívateľov nepriateľa číslo jeden.

Okrem toho prehľadávanie a indexovanie obsahu si vyžaduje značné množstvo zdrojov a výkonu.

 Tip č. 4: Ak majú byť vyhľadávače efektívne, musia si  stanoviť priority, aký obsah majú prehľadávať a indexovať. Ušetria tak peniaze a uvoľnia zdroje pre dôležitejšie stránky.

 

Na čo by sme sa mali v rámci SEO zamerať tento rok?

 Tip č. 5: Je potrebné zamerať sa na kvalitu obsahu. V praxi to znamená „písať teda obsah pre používateľa a nie pre vyhľadávače“.

Vyhýbajte sa dlhým textovým častiam obsahu, ktoré nemajú pre používateľa žiadnu pridanú hodnotu.

Tip č. 6: Oblúkom sa vyhnite aj  preddefinovanému počtu kľúčových slov.

Tip č. 7: Vyhľadávače nechcú odkazovať z jedného zoznamu výsledkov (svojho vlastného) na iný zoznam. Chcú používateľov nasmerovať na konkrétnu stránku.

Tip č.8: Recenzie sú pre Google veľká vec. Google veľmi výrazne penalizuje webové stránky s manipulovanými recenziami produktov, alebo služieb s cieľom získať autoritu a relevantnosť. Preto sa recenzie nepokúšajte falšovať ani s nimi žiadnym spôsobom manipulovať.

 

Ako vytvárať a publikovať obsah na webe?

Tip č. 9: Autorita je pre vyhľadávače všetko. Ak píšete obsah pre svoje webové stránky, snažte sa stať autoritou vo svojej téme. Píšte len o konkrétnej téme na celom webe.

Ak ste napríklad cestovateľský bloger, venujte sa konkrétnejšie určitému miestu alebo typu cestovania.

Tip č. 10: Všeobecný obsah už nefunguje, pretože vyhľadávače uprednostňujú autoritu v danej téme.

Snažte sa hosťovať so svojím obsahom na iných webových stránkach, ktoré už majú autoritu. Použite svoje meno, obrázok a odkaz na stránku o sebe na svojej webovej lokalite.

Tip č. 11: Pri každom písaní obsahu si urobte prieskum kľúčových slov a skontrolujte si, či sú kľúčové slová použité v sluge (názov url), H1 (v názve stránky) a v meta názve. Použite varianty kľúčových slov aj  v rámci obsahu a podnadpisov.

Prečo sú súbory PDF pre SEO neefektívne?

Súbory PDF indexujú priamo PDF a nie stránku, na ktorej sú uverejnené. Znamená to, že s vaším obsahom sa nebudú zobrazovať žiadne reklamy alebo váš dokument Google nebude brať do úvahy, pretože súbory PDF neobsahujú súbory cookie a nie je v nich možné spustiť reklamné služby.

Potrebujete viac informácií, alebo si neviete rady so SEO pre svoju webku? Kontaktujte nás na tel.: 0918 403 502 alebo cez náš online formulár a my sa vám ozveme. Radi pomôžeme aj vám!

Ďalšie články

Oplatí sa investovať do SEO?

Oplatí sa investovať do SEO?

Ak potrebujeme niečo vedieť, vždy si to ideme „vygoogliť“. Vyhľadávače sa stali súčasťou nášho bežného života tak, ako...

Espania Logo
{

Spoločnosť 3R nám pomáha so správou Google Ads kampaní a tiež so SEO a sme veľmi spokojní s ich službami. Nachádzame sa na popredných miestach v Googli pre všetky naše hlavné kľúčové slová.

5
Mgr. Stojanka Dolezhajova
Renovin Logo
{

Výborná spolupráca, 3R nám poskytli nový pohľad na našu webstránku Renovin Reality. Dohodli sme sa, že budeme pracovať na ďalšom zviditeľňovaní našej realitnej kancelárie na internete.

5
Ladislav Čech
Prevozky Logo
{

Ďakujeme za pretvorenie nášho webu www.prevozky.sk a jeho zviditeľnenie vo vyhľadávaní Google. Oceňujeme profesiónálny a odborný prístup, takisto časté konzultácie a spätnú väzbu. Tešíme sa našu ďalšiu spoluprácu. Služby tímu 3R vrelo odporúčame.

5
Lukáš Gajdoš
Fiorano Logo
{

Sme veľmi spokojní s prácou a prístupom p. Rusnákovej, všetko je výborne spracované a vysvetlené. Skvelá organizácia práce, vždy odpovedá na telefonát alebo mail a snaží sa nám čo najviac pomôcť. Vďaka SEO optimalizácii od 3R nám stúpol predaj, takže jednoznačne odporúčame.

5
Fiorano sro
Logro-účtovníctvo
{

Simona z 3R Marketing je veľmi šikovná, proaktívna, rozmýšľa aj za klienta, s 3R Marketing sa mi spolupracuje veľmi dobre, rozhodne odporúčam, páčia sa mi ich odborné a profesionálne služby.

5
Ailin Hanková
Kup a predaj Logo
{

Profesionálny prístup. Vynikajúce výsledky pri optimalizácii stránky a nastavení reklamných kampaní.

5
Sergii Liubchenko
Decor-Glamour Logo
{

Skvelá komunikácia, profesionálny prístup, výborne odvedená práca. Ďakujem za promptné riešenie požiadaviek a Vaše rady. Odporúčam:))

5
Andrea Račáková
Rustikálny nábytok logo
{

Ďakujeme za špičkový webdizajn aj údržbu webu potrebnú z dlhodobého hľadiska.

5
Richard Adler
Adler Autoservis
{

Odbornosť, kreativita, perfektný prístup.., som veľmi spokojný!

5
Richard Adler
NTC Logo
{

“Naše vzájomné vzťahy pretrvávajú viac než dva roky a sme veľmi spokojní s výsledkami, ktoré sme dosiahli vďaka 3R. Dostali sme sa na popredné miesto v Google. Pre všetky naše kľúčové slová sme dosiahli veľmi dobré pozície v minimálnom časovom rozmedzení po tom, čo sme začali využívať služby SEO.”

5