Písanie článkov s ChatGPT – Ako sa vyhnúť častým chybám pri kladení otázok AI asistentovi

31. okt 2023 | SEO - optimalizácia pre Google - tipy a triky

Všetci máme otázky, ale niekedy je ťažké nájsť aj odpovede. A keď sa snažíte opýtať asistenta s umelou inteligenciou, môže to byť ešte väčšia výzva!

Umelá inteligencia zohráva v našich životoch čoraz väčšiu úlohu, pretože smerujeme k technologicky založenej spoločnosti. V súčasnosti využíva umelú inteligenciu na získavanie odpovedí takmer každý z nás. No tak ako pri každom nástroji, je veľmi dôležité vedieť, ako ho správne využívať. Hovorí sa tomu technologická gramotnosť.

 V tomto príspevku sa dozviete tipy, ako správne položiť AI otázku, aby ste dostali čo najpresnejšie a najužitočnejšie odpovede a ako zistíte, či AI rozumie vašej otázke.

Pýtajte sa jednoducho!

Prvým tipom, ako sa naučiť klásť AI otázku, je zachovať jednoduchosť, jasnosť a stručnosť! AI nie je človek a nerozumie všetkým nuansám jazyka. Preto by položenie otázky umelej inteligencii malo byť čo najjednoduchšie.

Vyhnite sa žargónu alebo príliš zložitým frázam, ktoré by mohli systém zmiasť. Zachovajte jednoduchú terminológiu a formulácie a snažte sa obmedziť každú otázku na jednu tému.

Ak si nie ste istí, či je vaša otázka pochopená, zjednodušte ju odstránením nepotrebných slov a slovných spojení, ako napríklad „a“, „atď.“, až kým si nebudete istí, že vaša otázka bola zodpovedaná správne.

Štruktúra vašej otázky je dôležitá!

Skôr ako začnete klásť otázku, musíte jasne pochopiť, čo chcete vedieť. Pomôže to vyhnúť sa zmätku. AI musí presne vedieť, čo má zistiť. S tým súvisí napríklad aj používanie správneho gramatického času a pravopisu pre vašu otázku: Ak odpoveď závisí od toho, či sa niečo stane v budúcnosti, použite napríklad: „Bude zajtra pršať?“ Čím gramaticky a syntakticky presnejšia je vaša otázka, tým väčšia je šanca na presnú odpoveď od systému umelej inteligencie!

Skúste preformulovať svoju otázku

V neposlednom rade skúste preformulovať metódu svojej otázky. To bude fungovať, ak máte problémy so získaním odpovedí, ktoré od AI požadujete. Niekedy môže drobná obmena slov výrazne zmeniť druh výsledkov, ktoré dostanete.

Svoju otázku formulujte presne!

Ak chcete získať presné odpovede, vaša otázka musí byť presná. Čím viac podrobností poskytnete, tým lepšie bude umelá inteligencia schopná pochopiť, na čo sa pýtate.

Napríklad: Ak sa spýtate: „Aké je počasie?“, nemusí byť AI jasné, či máte na mysli dnes, zajtra alebo budúci týždeň, preto sa namiesto toho skúste radšej spýtať: „Aká je predpoveď počasia na štvrtok?“

Vysvetlite, prečo chcete niečo vedieť.

Ďalším tipom, ako položiť umelej inteligencii otázku, je vysvetliť, prečo chcete niečo vedieť. Ak vysvetlíte, prečo vám to pomôže, AI vám nájde relevantnejšiu odpoveď. Napríklad: „Hľadám darček k narodeninám pre svojho priateľa.“

Klaďte otvorené otázky vždy, keď je to možné

Ďalším tipom, ako položiť umelej inteligencii otázku, je klásť otvorené otázky. Otvorené otázky sú najlepším spôsobom, ako získať od AI presnú odpoveď. Vyžadujú však viac podrobností a môžu sa použiť pri diskusii s niekým iným.

Otvorená otázka: „Aká je vaša obľúbená farba?“ (Uzavretá: „Ste dnes šťastný?“)

Požiadajte AI, aby písala konkrétnym hlasom, tónom a štýlom

Ak využívate AI na tvorbu obsahu, mali by ste jej dať pokyn, aby písala konkrétnym hlasom, tónom a štýlom. Tak bude váš obsah konzistentný s ostatnými marketingovými materiálmi a bude korešpondovať s tónom a štýlom vašej značky. Môžete to dosiahnuť aj tak, že umelej inteligencii poskytnete ukážky materiálov, ktoré ste už napísali, alebo jej dáte príručku štýlu, ktorej sa má držať.

Cvičenie robí majstra

Prax robí majstra. Čím viac budete používať umelú inteligenciu v praxi, tým pohodlnejšie s ňou budete pracovať a tým lepšie odpovede budete dostávať. Nezabúdajte, že hoci AI môže byť užitočná, nie je dokonalá. Niektoré skvelé webové stránky na precvičovanie kladenia otázok AI (Jasper AI, Copy AI,…) majú bezplatnú skúšobnú verziu, ktorú môžete využiť na oboznámenie sa s týmito tipmi. Alebo ak si nie ste istí, obráťte sa na našich špecialistov. Tí vám s fungovaním umelej inteligencie radi pomôžu.

Ďalšie články

Rustikálny nábytok logo
{

Ďakujeme za špičkový webdizajn aj údržbu webu potrebnú z dlhodobého hľadiska.

5
Richard Adler
Adler Autoservis
{

Odbornosť, kreativita, perfektný prístup.., som veľmi spokojný!

5
Richard Adler
NTC Logo
{

“Naše vzájomné vzťahy pretrvávajú viac než dva roky a sme veľmi spokojní s výsledkami, ktoré sme dosiahli vďaka 3R. Dostali sme sa na popredné miesto v Google. Pre všetky naše kľúčové slová sme dosiahli veľmi dobré pozície v minimálnom časovom rozmedzení po tom, čo sme začali využívať služby SEO.”

5
Klobaskaren-Logo
{

“Veľmi priateľské jednanie, maximálna ústretovosť. Profesionálne správanie. ”

5
Michal Mráz
Access-Counselling-Dublin
{

“Po tom, ako sme požiadali 3R o re-dizajn a SEO, dosiahli sme veľmi úspešný mesiac s viac než 20 novými klientami počas tohto mesiaca a sme veľmi spokojní. Veľká vďaka.”

5
Beth Fitzpatrick
Paris Cafe Bratislava Logo
{

“Veľmi pofesionálna a efektívna spoločnosť. Dobrá komunikácia a do detailov vám vysvetlia všetko, čo robia. Odporúčam 👍🏼👍🏼”

5
Logo Lignis
{

“Ďakujeme za vynikajúce služby!”

5
Eva Ondrisková
Logo_Vyzdoba_TipTop
{

“Chcem sa veľmi pekne poďakovať šikovnej, nápaditej a veľmi vzdelanej pani Rusnákovej, ktorá mi upravila moju webovú stránku a priniesla nové nápady ako ju obohatiť a sprehľadniť. Poradila mi aké sú nové možnosti zviditeľnenia sa. A musím povedať že od kedy prebehla moja stránka úpravou, všimlo si ju viac ľudí a má oveľa väčšiu úspešnosť:-) Ďakujem ešte raz a prajem veľa spokojných zákazníkov.”

5
Katarína Chrapčíková
Skaut NZ Logo
{

„Ďakujeme 3R za pomoc s webstránkou.“

5
Slovenský skauting
CPOR-Psycholog-v-Irsku
{

“Vďaka Simone z 3R môj web a celkovo moje podnikanie veľmi porástli. Má profesionálny prístup a prišla s množstvom kreatívnych nápadov.”

5
Katarína Giertlová